مشاوره تحصیلی: ارزش یک سؤال در کنکور در درس های مختلف چقدر است؟ تاثیر یک پاسخ غلط در درس های مختلف به چه اندازه است؟ در شک بین دو گزینه چه حالت هایی اتفاق می افتد؟ چند حالت به سود و چند حالت به ضرر است! چینش پاسخ ها در آزمون سراسری  چگونه است؟! و ...

پاسخ به این سؤالات و برخی مطالب دیگر در این ویدیوی 14 دقیقه ای ببینید.

لینک ویدیو  در آپارات

لینک ویدیو در اینستاگرام

مشاوره تحصیلی: یکی از موضوعات بحث برانگیز در کنکور موضوع تاثیر درس زمین شناسی در کنکور است، هر چند که هر درس ضریبی دارد و مشخص است اما داستان دیگری نیز در این بین وجود دارد؛ در این ویدیوی پنج دقیقه ای با نمایش یک کارنامه تاثیر درس زمین شناسی در کنکور توضیح داده شده است.

نمایش ویدیوی تاثیر درس زمین شناسی در کنکور  (5 دقیقه)

مشاوره تحصیلی: امتحانات نهایی از ابعاد مختلف برای دانش آموزان اهمیت دارد، اما آنچه معمولا مورد بحث می باشد میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور است. در یک ویدیوی 12 دقیقه ای با بررسی بیش از سه هزار کارنامه پذیرفته شدگان آزمون سراسری (استان فارس) نشان داده شده که سوابق تحصیلی چگونه در کنکور تاثیر دارد.

دانلود ویدیو از سامانه آزمون سراسری فارس

جدید: اهمیت امتحانات نهایی، تاثیر سوابق تحصیلی و اولویت های برنامه ریزی در روزهای امتحانات نهایی (پخش شده از شبکه استانی فارس 15خرداد1399)

مشاوره تحصیلی: ضمن آرزوی سلامتی و آرامش برای شما دانش آموزان عزیز، با توجه به اهمیت فرصت باقیمانده تا کنکور1399 در این نوشته اولویت‌بندی  مطالعۀ درس‌ها به ویژه برای ماه های اسفند و فروردین حضورتان تقدیم می‌شود:

1- درس‌هایی که ضعیف هستید و یا اصلاً نخوانده‌اید:

دانش آموزان کنکوری هنوز فرصت دارند درس‌های ضعیف یا مباحث خوانده‌نشده را مطالعه کنند. دراین‌باره دو نکته اهمیت دارد:

◀مشاوره تحصیلی: اگر در آزمون سراسری 98 در هر یک از درس ها فقط به یک سوال پاسخ می دادید از چند نفر و چند درصدِ داوطلبان جلوتر می افتادید؟
❌ البته این موضوع بدان معنا نیست که اگر به دوسوال پاسخ می دادید به همین نسبت، تعداد و درصد افرایش پیدا می کرد! چون در هر محدوده (زیر صفر، 10 تا20% و ...) تعداد افراد متفاوت است

👈در واقع یادآوری این مسئله به جهت آن است که داوطلبان آزمون سراسری هیچ درسی را به طور مطلق رها نکنند.

🔵 گروه آزمایشی علوم تجربی:

 مشاوره تحصیلی: با استعانت از الطاف بیکران خداوندی پس از چندین ماه تلاش، سامانۀ «برنامه ریزی آنلاین باور» برای تنظیم برنامۀ هفتگی طراحی و راه اندازی شد. برنامه ریزی آنلاینِ باور یک برنامه تحت وب می باشد که به طور اختصاصی برای استفادۀ دانش آموزان کنکوریِ نظام جدید (انسانی،تجربی و ریاضی) طراحی شد ه است؛ در این برنامه دانش آموز بر اساس «درس معلم»، برنامۀ «آزمون های آزمایشی» یا برنامۀ شخصی، برنامۀ هفتگیِ خود را تنظیم و روزانه اجرا می کند.

این برنامه در نوع خود جدید و منحصر به فرد است و هدف آن کمک به مشاوران و دانش آموزان کنکوری برای برنامه ریزی هفتگی است. در این سامانه هر فرد پس از عضویت دارایِ یک صفحۀ اختصاصی می شود که می تواند متناسب با نیازها وتوانایی های خود برنامه ریزی کند؛ برنامه های تنظیم شده ذخیره می شود و بر اساس تاریخ و ساعت، بایگانی و قابل چاپ است.


قابلیت های برنامه:

1- پس از نوشتن وقت مفید هر روز، برنامه جمع وقت مفید روزهای هفته را محاسبه و براساس گروه آزمایشی و زیرگروهی که انتخاب کرده اید ساعت مطالعۀ هر درس را پیشنهاد می دهد اما شما می توانید بر اساس توانایی و نیاز خودتان این ساعت ها را کم و زیاد کنید.

2- تمام فصل ها و زیر فصل های هر درس در هر سه پایه (دهم، یادزهم و دوازدهم) قابل مشاهده و انتخاب است. در این قسمت می توانید پایه، فصل و مبحث مورد نظر خود را برای مطالعه انتخاب نمایید.

3- بر اساس تکالیف و توانایی های خودتان می توانید زمان مورد نیاز برای خواندنِ مبحثی که انتخاب کرده اید مشخص نمایید؛ بر اساس تفاوت های فردی زمان مورد نیاز برای خواندن هر مبحث در دانش آموزان مختلف متفاوت است.

4- برنامه به صورت هوشمند ساعت های شما را کنترل می کند: برای مثال وقتی که شما برای خواندن یک مبحث دو ساعت در نظر می گیرید، دو ساعت از وقت شما در آن روز کم می شود، در قسمت دیگر نشان می دهد که دو ساعت به این درس اختصاص داده اید و در کنار جمع ساعت هفته دو ساعت اضاف می شود.

5- پس از تنظیم برنامه می توانید برنامه ای را که تنظیم کرده اید ذخیره نمایید (قبل از ذخیره می توانید موضوعات و زمان برنامه را ویرایش کنید) برنامۀ ذخیره شده بر اساس تاریخ و ساعت در یک صفحه جداگانه بایگانی می شود، قابل چاپ است و یا می توانید آن را به صورت pdf ذخیره نمایید.

6- این برنامه از انعطاف زیادی برخوردار است و ضمن هوشمندی در کنترل ساعت ها هر فرد در نوشتن برنامۀ خود کاملا آزاد است و حتی می تواند توضیحاتی را در برنامه بنویسد.

امید است که در ادامۀ راه مشاوران، دبیران و دانش آموزان عزیز با ارائه نظرات و پیشنهاد های ارزنده خود روز به روز بر غنای این سامانه افزوده تا خدمات بهتری از این سامانه دریافت شود.

در پایان وظیفه خود می دانم که از طراح سامانه (مهندس مسعود عسکری)، مشاوران، دبیران و همۀ کسانی که به هر نحو در تهیۀ محتوا و راه اندازی این برنامه زحمت کشیدند تشکر و قدردانی نمایم.

توصیه می شود قبل از استفاده از برنامه، حتما ویدیو یا راهنمای سامانه را ببینید؛ لینک راهنما:
ویدیوی آموزش تصویری

http://pln.eqiq.ir/help.pdf

لینک ورود به سامانه برنامه ریزی آنلاین باور:
http://pln.eqiq.ir

برای عملکرد بهتر برنامه از مرورگر موزیلا استفاده نمایید.

 رزاق خواجه زاده – مشاور تحصیلی 

10مهر 1398

مشاوره تحصیلی:اداره کل آموزش‌وپرورش استان فارس در راستای ایجاد آمادگی نسبی در دانش آموزان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی «سامانه آزمون سراسری فارس» راه‌اندازی نموده تا مشاوران، معلمان و دانش آموزان بتوانند اطلاعات موردنیاز خود را از این سامانه دریافت نمایند.

مطالب این سایت در چند بخش به شرح زیر دسته‌بندی‌ شده است:

🔵 *توصیه های پایانی برای شرکت در آزمون سراسری1398*
 
◀مشاوره تحصیلی:  به نام آرامش‌دهنده قلب‌ها. کم کم به روز برگزاری آزمون سراسری نزدیک می‌شویم و مهم‌ترین چیزی که یک داوطلب به آن نیاز دارد این است: *آرامش، آرامش، آرامش.*
 
✅ *الف) برای آرامش:*
 
🔹 *تقویت تفکرات درست در برابر تفکرات نادرست:* به هراندازه که خوانده‌اید به خودتان اعتماد کنید و از خود انتظار مثبت و منطقی داشته باشید. از پیش گویی منفی، ذهن خوانی منفی، فاجعه سازی، قضاوت عجولانه و ... بپرهیزید.

مشاوره تحصیلی: تفکر «همه‌یاهیچ » ازجمله خطاهای شناختی است که می‌تواند یک داوطلب کنکور را دچار مشکل کند؛ تفکرات و خطاهایی مانند اینکه:

چون همه درس‌ها را تمام نکرده‌ام موفق نمی‌شوم! شواهد زیادی وجود دارد که این تفکر را نقض می‌کند و نادرستی آن را نشان می‌دهد؛ کافی است به کارنامه‌های داوطلبان سال‌های گذشته مراجعه کنیم.

اگر فلان درصد را در درس زیست یا ریاضی یا علوم و فنون نزنم موفق نمی‌شوم! کارنامه داوطلبان سال 1396 می‌دهد داوطلبانی بوده‌اند که در درس زیست و یا ریاضی (رشته ریاضی) 20% زده‌اند ولی رتبه زیر هزار کشوری کسب

مشاوره تحصیلی: آگاهی از فرمول و نحوه محاسبه نمره تراز یکی از موارد موردنیاز مشاوران، معلمان و دانش آموزان کنکوری می‌باشد و مانع از برداشت‌های نادرست راجع به تأثیر درس‌ها می‌شود.

 تراز چیست؟

تراز عددی است که جایگاه واقعی یک فرد در بین شرکت‌کنندگان در آزمون یک درس نشان می‌دهد.

مشاوره تحصیلی: یکی از سؤال‌هایی که این روزها ذهن دانش‌آموزان کنکوری را به خود مشغول ساخته این است که در فصل تابستان کدام پایه را بخوانند؟

در پاسخ به این سؤال در نگاه اول می‌توان گفت با توجه به تفاوت‌های فردی، پیچیدن یک نسخۀ واحد برای همۀ دانش‌آموزان و مدارس خطای آشکار است! هرچند که همۀ کنکوری‌های 99 پایه‌های دهم و یازدهم را پشت سر گذاشته‌اند اما همۀ آن‌ها ـ حتی برخی از کسانی که معدل بالا داشته‌اند ـ این دو پایه را به به‌صورت کنکوری (مطالعه، تست و تکرار) و با موفقیت طی نکرده‌اند؛ بنابراین هر دانش‌آموز یا مدرسه باید با توجه به شرایط و توانایی‌های خود در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

برخی از دانش‌آموزان، دبیران، مدارس، مؤسسات خصوصی و حتی اولیای دانش‌آموزان اصرار دارند در تابستان

مشاوره تحصیلی: گاهی اوقات درباره تأثیر یک درس در کنکور اغراق می‌شود و کسانی که اطلاع دقیقی از سازوکار محاسبه «نمره کل» کنکور ندارند مطالبی می‌گویند که با واقعیت فاصله دارد؛ برای مثال درباره تأثیر درس عربی در کنکور با این جمله که «عربی آسانسور کنکور است!» اغراق می‌شود اما هر درس و همین درس عربی در کنکور جایگاه خودش دارد و به‌نوبه خود از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به همین جهت با ذکر مثال دراین‌باره توضیح بیشتری داده می‌شود.

چند نکته:

مشاوره تحصیلی: پیک سنجش روز دوشنبه 27 اسفند 1397 در شماره 1118 آمار ثبت‌نام‌شدگان و تعداد کارت صادرشده برای آزمون سراسری 1398 به تفکیک زن و مرد، نظام و جدید  و سایر نظام ها و گروه آزمایشی را منتشر کرد. در این مطلب آمار منتشرشده به‌صورت نموداری تقدیم  می شود.

دو نکته:

اول: براي داوطلبان آزمون سراسري سال 1398 بر اساس نوع نظام آموزشي سایر نظام‌ها و نظام جدید (3-3-6)  دو نوع سؤال متفاوت تهيه مي‌شود اما پس از محاسبه نمره کل، رتبه‌بندی داوطلبان باهم انجام می‌شود و هر کس نمره کل بالاتری داشته باشد رتبه بهتری خواهد داشت.

مشاوره تحصیلی: نشست خبري آقاي دكتر خدايي، معاون وزير و رئيس سازمان سنجش آموزش كشور با موضوع «نحوه پذيرش دانشجو در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي براي سال 98» با حضور اصحاب رسانه و نمايندگان جرايد رأس ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 17 بهمن 97 برگزار شد.

در اين نشست، رئيس سازمان سنجش آموزش كشور ضمن بيان نحوة پذيرش دانشجو، به تشريح فرايند پذيرش با دو شيوة صرفاً براساس سوابق تحصيلي و پذيرش براساس آزمون و سوابق تحصيلي، زمان مراجعه داوطلبان به سايت سازمان، اعلام علاقه مندي به رشته هاي مورد نظر و ... پرداخت.

در پايان اين نشست، رئيس سازمان سنجش آموزش كشور درخصوص زمان و نحوة پذيرش دانشجو در آزمون هاي كارشناسي ارشد و دكتراي سال 98 نيز صحبت نمودند.

لینک :
دفترچه راهنماي ثبت نام و انتخاب رشته براي پذيرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصيلي در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذيرش سراسري - مهرماه سال 1398)

مشاوره تحصیلی: این روزها دوباره بحث «تأثیر سوابق تحصیلی» داغ شده است؛ مهم این است که به این موضوع واقع‌بینانه نگاه کنیم یعنی نه اینکه همه‌چیز سوابق تحصیلی است و نه اینکه سوابق تحصیلی را کم‌اهمیت جلوه دهیم. در رابطه با تأثیر سوابق تحصیلی در قالب یک کلیپ صوتی و تصویری مطالب زیر توضیح داده می‌شود:

 

🔻 اهمیت سوابق تحصیلی

مشاوره تحصیلی: پس از کش و قوس های فراوان سرانجام «شوراي سنجش و پذيرش دانشجو» در جلسه 14 آبان 97 تصمیم گرفت که سوابق تحصیلی دانش آموزان در کنکور 1398 «تاثیر مثب» داشته باشد؛ به عبارت ساده تاثیر مثبت یعنی اگر سوابق تحصیلی به کنکور دانش آموز کمک کرد لحاظ شود و اگر کمک نکند بی خیال!

با وجود تاثیر مثبتِ سوابق تحصیلی دلایل زیادی وجود دارد که دانش آموزان باید نسبت به این موضوع حساس باشند:

1- اول اینکه سوابق تحصیلی (با تاثیر مثبت) حتی در رتبه های نسبتا خوب می تواند به دانش آموز کمک کند؛ برای مثال در کنکور 96 در رشته تجربی، داوطلبی (زن) با رتبه 2898 در منطقه یک به خاطر اینکه معدل 19.91 داشته است سوابق تحصیلی اش به کسب این رتبه کمک کرده است! و تاثیر مثبت اعمال شده است.

زیر مجموعه ها