آدمی گل سرسبد عالم هستی است . موجودی است که خداوند او را شایسته مقام خلافت خودش قرار داده است .

( إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً. بقره - 30) . لذا صفات انسان - این نماینده خدا - پرتوی از صفات پرودگار جهانیان است. این آفریده ای که قرار است نماینده خدا باشد می بایست دارای عقل و هوش و ادراک و استعداد ویژه ای باشد تا بتواند رهبری و امامت موجودات زمینی را بر عهده گیرد .

 

برخی دانشمندان حافظه انسان را 280 تریلیون بایت (هرتریلیون برابربا 10 به توان 18 است) محاسبه کرده اند. یعنی اینکه حافظه انسان نامحدود است . اما چرا با وجود این توانایی بالقوه ای که در وجود ما انسان ها وجود دارد، چرا ما مطالب را فراموش می کنم ؟

به طور کلی انسان دارای  3  نوع حافظه است :

1-حافظه حسی : گنجایش این حافظه نسبتا زیاد است ، ولی اطلاعاتی که به این حافظه وارد می شود 1  الی  3  ثانیه دوام دارند.اگر به اطلاعات ورودی به این حافظه توجه شود، مطالب به حافظه کوتاه مدت منتقل می شود .  

 2-حافظه کوتاه مدت (فعال) : این حافظه در مقایسه با حافظه حسی از نظر گنجایش محدود تر ولی از نظر دوام نسبتاً طولانی تراست . این حافظه می تواند اطلاعات ورودی را  15  تا  30  ثانیه نگهداری کند . دلیل عمده فراموشی در این حافظه جایگزین شدن مطالب جدید است. اما اگر اطلاعات ورودی در آینده مرور شوند می توانند برای مدت طولانی تری به خاطره سپرده شوند .

 3-حافظه بلند مدت : حافظه بلندمدت حافظه ای است که می تواند مقدار بسیار زیادی از اطلاعات را برای مدت طولانی و تقریبا ً همیشگی در خود نگهداری کند. گنجایش این حافظه برای یک انسان عادی حدود  280  تریلیون بایت محاسبه شده است .

خلاصه این که اطلاعاتی که وارد مغز می شود ، ابتدا در حافظه ی حسی ذخیره می شود . اگر به آن توجه شود اطلاعات وارد حافظه کوتاه مدت (فعال) می شود. کار حافظه کوتاه مدت مرتب سازی اطلاعات ورودی است  و در صورت تکرار و مرور این اطلاعات به حافظه بلند مدت انتقال می یابند تا درمواقع لزوم به حافظه کوتاه مدت (فعال) فرا خوانده شوند و از آن استفاده گردد .

در صورت عدم تکرار و مرور اطلاعات ، مغز مطالب را نه با سرعت ثابت و خطی ، بلکه به صورت فزاینده ای فراموش می کند . بطوری که  75  درصد  مطالب دریافت شده  پس از  48  ساعت  فراموش می شوند .

 پس اگر دوست دارید مطالب و پیام های دریافتی را فراموش نکنید بایستی مطالب را با تکنیک های مناسب، تکرار و مرور کنید .

براساس پژوهش های انجام شده اگر مطلبی را  5  بار و در 5  نوبت متناوب تکرار و مرور کنیم  یادگیری ماندگار می شود. براساس این پژوهش ها فاصله تکرار و مرور بایستی به ترتیب  1 و  3  و  7  و  15  و 31  روز بعد از مطالعه و دریافت مطلب می باشد .

لذا شایسته است دانش آموزان عزیز با توکل به خدای علیم و به منظورموفقیت تحصیلی بهتر و بیشتر و با بهره گیری از روش ها و تکنیک های به یادسپاری ، در تهیه ی برنامه ای مدون برای رسیدن به یادگیری ماندگار تلاش و کوشش نمایند. ان شا الله

 

موفق باشید 

" محمد بارونی "

 

You have no rights to post comments